ASMR (ang. Autonomous Sensory Meridian Response) cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to rozwijający się trend, który polega na nagrywaniu powtarzających się dźwięków szeptu, cichego szelestu lub szurania. Jest to wyjątkowy i oryginalny sposób na wywołanie pozytywnej reakcji ludzkiego ciała. Efekt przejawia się w postaci uczucia relaksu, przyjemnego mrowienia i odczuwalnego ustępowania napięcia.
Początki ASMR i jego nagła popularność
Pojęcie ASMR zaczęło pojawiać się w okolicach 2010 roku, choć już wcześniej internauci wymieniali się plikami audio gwarantującymi „przyjemny dreszczyk”.
Dopiero w 2015 roku zjawiska te zostały przebadane naukowo, a brytyjscy specjaliści (Nick J. Davis i Emma L. Barratt) opublikowali otrzymane wyniki. Potwierdziły one, że ASMR wywołuje rzeczywistą aktywność mózgu w sposób korzystny dla zdrowia.
Rosnąca popularność ASMR
Nie ulega wątpliwościom, że XXI wiek jest okresem pełnym napięć, pośpiechu i rosnącej presji. W związku z tym wzrasta również poziom stresu, który odczuwany jest każdego dnia. Jest to szczególnie dobrze widoczne wśród pracowników, uczniów i studentów. Biorąc pod uwagę fakt, że ASMR jest skutecznym sposobem na zwalczenie stresu, usunięcie napięcia z ciała i całkowity relaks, to nic dziwnego, że zjawisko zyskuje tak wielką popularność. Tym bardziej, że nie potrzeba wiele, aby cieszyć się kojącymi dźwiękami. Wystarczą słuchawki i dostęp do Internetu, aby rozpocząć wyjątkową przygodę.
Zapoznanie się z ASMR
Ogromną zaletą ASMR jest to, że nie potrzeba żadnych nakładów finansowych. Wystarczy założyć słuchawki (ważne, aby gwarantowały czysty dźwięk i skutecznie wygłuszały otoczenie) oraz dostęp do Internetu. Teraz wystarczy wpisać „ASMR” w przeglądarce filmów YouTube i wybrać jedno z dostępnych nagrań. Każdy ma swoje własne preferencje, a wybór materiału jest niezwykle obszerny. Dobrze jest spróbować z kilkoma różnymi nagraniami, aby znaleźć pasującą kategorię. Pomysłowość twórców nie zna granic, w związku z czym można znaleźć ASMR takie jak dźwięk drapanej szyszki, mycia głowy, płynącej wody, cichego szeptu, mruczenia, szumiących liści oraz wiele innych. Fenomen ASMR docenili również wszelkiego rodzaju coache, trenerzy mentalni oraz psycholodzy. Oczywiście ich pomoc nie jest niezbędna.
Relaksujących dźwięków można słuchać w domu, na spacerze, w pracy (o ile nie będzie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków). Warto mieć na uwadze, że oprócz samego dźwięku istotny bywa także obraz. Niektórzy oczekują pełnych filmów, które będą mogli spokojnie oglądać i zanurzać się w ASMR. Inni będą preferować czysty dźwięk bez obrazu, aby móc całkowicie się skupić i zrelaksować.
Niedawno przypadkowo się natknęłam na ASMR. Muszę przyznać, że jest to nietypowe, coś jak forma usypiania dzieci przez rodziców.