Skupienie jest bardzo ważne dla naszych zdolności poznawczych; to właśnie wówczas jesteśmy w pełni nastawieni na daną czynność, która pochłania nas bez reszty. Dokładnie tak jest z czytaniem – otwiera się przed nami nowy, wspaniały świat nakreślony ręką autora. Aby w niego wejść, musimy się skoncentrować; skierować nasze myśli właśnie na wyimaginowany obraz. Coraz częściej otaczające nas przedmioty skutecznie uniemożliwiają odpowiedni odbiór treści. Zbyt głośno grające radio? A może wciąż wibrujący telefon? Aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do czytania, warto wcześniej zniwelować „zakłócenia”. Oczywiście nie jest to możliwe w każdym przypadku; kiedy bowiem próbujemy zanurzyć się w lekturze, będąc w tramwaju, mogą nam przeszkadzać rozmowy innych pasażerów. Co robić w takiej sytuacji? „Ratunkiem” mogą być np. słuchawki z relaksacyjną muzyką, a nawet… tak pozostawione w uszach! Nawet jeśli nie będziemy słyszeć dobrej muzyki, to docierające z zewnątrz głosy także zostaną wytłumione.
Odpowiednie warunki
Czytanie to głównie forma relaksu; aby czerpać z niej pełnymi garściami, dobrze zadbać także od odpowiednie „relaksacyjne” warunki. Dobrze sprawdzi się np. świeczka zapachowa czy nastrojowe (lecz przy tym odpowiednie) światło. Pod ręką można mieć także przekąski czy kubek z ulubioną herbatą. Prawda, że brzmi kusząco?
Cicho i spokojnie
Jak już wcześniej wspominaliśmy, warto zapewnić sobie ciszę i spokój. Wyłączony telewizor, zamknięty laptop i wyciszony smartfon – taki „odstawione” urządzenia nie będą „kusiły”, by sprawdzić, co zmieniło się podczas naszej „nieobecności” w świecie mediów i telewizji. Dzięki temu będziemy bardziej skoncentrowani, co zaprocentuje bogactwem wyjątkowych obrazów wytworzonych w myślach.
Dobry czas na czytanie
Można powiedzieć, że odpowiednią godziną na czytanie jest… każda godzina! Po części jest to prawda, jednak w momencie, gdy zabieramy się za lekturę wtedy, gdy np. myślimy nad ważnym projektem lub zadaniem do wykonania, możemy zapomnieć o koncentracji i relaksie. Wybierzmy więc porę, w której będziemy mogli w pełni poświęcić się śledzeniu tekstu, nie myśląc o rzeczach ważniejszych w tym momencie.
Oczywiście nie są to wszystkie podpowiedzi, dzięki którym koncentracja podczas czytania wzrośnie do imponującego poziomu, ale niektóre z powyższych wskazówek powinny pomóc w skupieniu. My natomiast życzymy miłej lektury!