Co łączy animacje dla dorosłych z teoriami spiskowymi? Z pozoru nic, choć gdy się głębiej zastanowić to zarówno jedne, jak i drugie, cieszą się coraz większą popularnością. Czy w takim razie stworzenie animacji dla dorosłych z gatunku science-fiction, poświęconej teoriom spiskowym, jest stuprocentowo pewnym przepisem na sukces? Biorąc pod uwagę przegrzanie tego tematu w kulturze – raczej nie, choć miejsce na świeże i oryginalne ujęcie tematu zawsze się znajdzie. Właśnie to pokazał bowiem serial animowany Netflixa „Korporacja Konspiracja” z 2021 roku.
„Korporacja Konspiracja” to dzieło Alexa Hirscha i Shion Takeuchi, znanej pary twórców animacji, którym rozpoznawalność zapewnił przede wszystkim serial „Wodogrzmoty Małe” z 2012 r. Często wskazuje się także na szereg podobieństw pomiędzy „Korporacją Konspiracją” a „Rickiem i Mortym”. Serial charakteryzuje się specyficznym humorem, niejednokrotnie naruszającym granice dobrego smaku. Najbardziej pamiętne są wątki związane z teoriami spiskowymi, pełne zaskakujących zwrotów akcji i bardzo dosłownych nawiązań do popkultury czy historii. Dość wspomnieć, że w serialu pojawiają się postacie m.in. Jeffa Bezosa, Johna F. Kennedy’ego, 2Paca, królowej Elżbiety II czy Buzza Aldrina. W serialu nie brakuje jednak również interesujących wątków psychologicznych, ocierających się wręcz o refleksję nad kondycją współczesnego świata. „Korporacja Konspiracja” to opowieść o pracy firmy Cognito Inc., wykonującej polecenia rządzącego światem gabinetu tajemniczych istot. Do codziennych zadań firmy należy więc np. utrzymywanie przy życiu klonów celebrytów, tuszowanie istnienia Atlantydy i cywilizacji na Księżycu, zaspokajanie potrzeb ludzi-jaszczurów czy manipulowanie światem na setki innych sposobów.
W Cognito Inc. zatrudniona jest cała gama mutantów i istot pozaziemskich, prawdziwy morderca prezydenta Kennedy’ego, a przede wszystkim niezwykle ambitna naukowiec Reagan Ridley i jej zespół, wokół którego toczy się akcja serialu. Reagan to postać niezwykle ambitna i skupiona wyłącznie na swojej pracy. Jest naukowym geniuszem i potrafi tworzyć niezwykłe wynalazki. Jednocześnie jest aspołeczna i bardzo skutecznie tłumi emocje. Swoich współpracowników potrafi potraktować niezwykle ostro. Kluczowy wpływ na osobowość Reagan ma trudna relacja z rodzicami, którzy również odgrywają w serialu istotną rolę. Zespół Reagan wydaje się zupełnie nie pasować do jej osobowości i oczekiwań. Jej przeciwieństwem jest Brett Hand, któremu zależy głównie na byciu lubianym, a poza tym nie posiada właściwie żadnych kwalifikacji.
W zespole znajduje się także Glenn Dolphman, człowieko-delfin, będący jednocześnie byłym wojskowym, uwodzicielska i przebiegła Gigi Thompson oraz uzależniony od narkotyków pseudo-lekarz Dr Andre. Całość uzupełnia niewyżyty seksualnie kosmita Magic Myc. Taki skład jest mocno dysfunkcyjny, a poszczególni członkowie najczęściej stawiają własne interesy i zachcianki ponad pracę zespołową, ale jednocześnie to właśnie różnice pomiędzy poszczególnymi postaciami i ich wyrazistość stanowią jedną z silniejszych stron serialu. „Korporacja Konspiracja” to z pewnością serial, który może osiągnąć spore zainteresowanie, nie tylko w gronie fanów science-fiction czy animacji dla dorosłych.
Animacja Netflixa nie jest może dziełem wybitnym, które po latach będzie wymieniane w gronie najważniejszych przedstawicieli gatunku, ale zdecydowanie wnosi coś nowego, a przede wszystkim daje sporo rozrywki, a przecież o to przede wszystkim chodzi. Jeśli więc szukacie ciekawego, nieco lżejszego i humorystycznego serialu, przy którym moglibyście spędzić kilka wieczorów na kanapie, to „Korporacja Konspiracja” jest propozycją godną uwagi.